روانکاری صفحه اول

روانکاری

 

 

 

 

ناگفته پیداست که روانکاری یکی از موضوعات اساسی در نگهداری و کاربری درست از ماشین‌آلات است. به کمک روانکاری عمر ماشین‌آلات افزایش یافته، هزینه‌های تعمیرات و نگهداری کاهش و به واسطه کاهش زمان خرابی هزینه‌های تولید کاهش می‌بابد.


در رویکرد سنتی روانکاری بدلیل دخالت سلیقه و خطاهای انسانی، عدم امکان پایش میزان و زمان روانکاری، هزینه های روانکاری، عدم موفقیت فرایند روانکاری، بدون روانکار ماندن تجهیز و... از آسیب‌های موجود هستند.
جهت رفع این آسیب‌های سیستم‌های روانکاری اتوماتیک به بازار معرفی شده‌اند.این سیستم ها که بامعادل‌هایی مانند سیستم گریس‌کاری مرکزی، گریس کاری اتوماتیک، گریس پمپ برقی نیز در بازار مصطلح هستند، با بهینه کردن

مقدار مصرف روانکار، زمان روانکاری و حذف سلایق و خطاهای انسانی بهره وری ماشین‌آلات را به حداکثرمی‌رسانند.
در یک سیستم روانکاری اتوماتیک مزیت‌های زیر قابل دستیابی هستند:
1-فواصل تزریق روانکار تحت کنترل هستند.
2-دوز مشخص روانکار که تحت استاندارد کارخانه سازنده ماشین‌آلات تعیین‌شده به نقطه روانکاری تزریق می‌شود.
3-سلیقه انسانی را از فرآیند روانکاری حذف می‌شود.
4-در محیط هایی که دسترسی آسان وجود ندارد و یا دسترسی با خطر جانی مواجه است روانکاری اتوماتیک تنها راهکار موجود می باشد.

 

 

برندهای موجود در بازار:

 

 

 

برندهایLincoln و Delimon و Geraco سه برند مشهور در زمینه روانکار اتوماتیک در سطح دنیا هستند. این سه برند در بازار پیشرو هستند. برند Lincoln با سابقه نزدیک به 108 سال، برند Delimon با سابقه 112 سال در زمینه سیستم های روانکاری جزو بهترین ها هستند.

 


سیستم روانکاری مرکزی باید قابلیت اطمینان بالایی داشته باشد. برای مثال وقتی یک سیستم روانکاری را درمحیط harsh (مثل سنگ شکن کارخانه سیمان و یا معدن که نیروی انسانی نمی تواند وارد محیط شده و روانکاری انجام دهد) مجبوریم حتما از سیستم های روانکاری استفاده نماییم.

 


دما، گرد و غبار و رطوبت در یک چنین محیطی بسیار بالا بوده و باعث افزایش سایش خوردگی میشود. بنابراین وقتی وظیفه با اهمیتی مثل روانکاری را به یک سیستم می سپاریم ناگزیز باید سیستم از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار بوده تا روانکاری بدون نقص انجام گیرد.

 


درارتباط با سیستم های روانکاری در ایران آشنایی چندانی وجود ندارد. در استاندارد های صنایع پیشرفته سیستم های روانکاری وجود دارند و شرکت هایی که پروژهایی را به صورت EPC در ایران پیاده می کنند معمولااز این سیستمهای روانکاری اتوماتیک استفاده نموده اند که این قبیل پروژه ها غالبا در صنایع سنگین موجود می باشند.

 

 بنابراین ورود سیستم های روانکاری اتوماتیک به ایران به این شکل بوده است. متاسفانه تصور غلطی که بین پیمانکاران EPC داخلی، صنایع و مدیران تعمیرات و نگهداری وجود دارد که سیستم های روانکاری به عنوان یک کالای لوکس و فرعی در ماشین آلات در نظر میگیرند.

 

 در نتیجه این تصور غلط، جهت کاستن از هزینه های پروژه سیستم های روانکاری مرکزی در اولویت های پایین قرار می دهند، که در نهایت منجر به عدم کارآمدی طرح ها، ماشین آلات و تجهیزات شده و نارضایتی مشتریانمیشود.

 


نا گفته نماند که در هر صنعتی که این سیستم ها ابتدا توسط پیمانکاران خارجی ورود پیدا کرده، در نتیجه مشاهده بازخوردهای این سیستم و توانمندی آن در کاستن از هزینه های تعمیرات و نگهداری و همین طور هزینه های تولید، استقبال از طرف آن صنایع نسبت به این سیستم ها نسبتا خوب بوده و با دنباله روی طرح های اصلی خارجی درصدد تجهیز ماشین آلات با این سیستم های هستند.
جهت راه اندازی این سیستم ها یاید افراد آموزش دیده و Expert عملیات مربوطه را انجام دهند.

 

 

 

 

 

 

مزایای روانکاری

مزایای سیستم‌های روانکاری

توضیحات بیشتر

سیستم گریس کاری

اساسی ترین مزیت یک سیستم گریس کاری اتوماتیک این است که عملیات گریس کاری را به طور پیوسته در فواصل زمانی متناوب با مقدار مشخصی انجام می دهد که منجر به گریس کاری یکنواخت و در نتیجه بهبود عمر ماشین می شود.

توضیحات بیشتر

SKF

راهکارهای روانکاری اتوماتیک SKF

توضیحات بیشتر

سیستم روانکاری Rotary Kiln

توضیحات مربوط به سیستم روانکاری چرخدندههای Rotary klin

توضیحات بیشتر

روانکاری

سوالاتی که در هنگام خرید سیستم های روانکاری اتوماتیک برای ماشین‌آلات معدن با آن مواجه میشویم

توضیحات بیشتر
   

سیستم‌های روانکار مرکزی لینکلن

برای کاهش اصطکاک و سایش سیستم‌های مکانیکی که بیشتر در کارخانه‌های مختلف استفاده می‌شود

توضیحات بیشتر