انواع روانکاری

 

راهکارهای روانکاری اتوماتیک SKF

معمولا پتانسیل‌های روانکاری، در تمام صنایع و کاربردهای بی‌شماری از ماشین ابزارها و تجهیزات متحرک گرفته تا صنایع کاغذ و توربین‌های بادی، نادیده گرفته می‌شود. اگر راهکارهای صحیح روانکاری استفاده شود، آیا فرصت‌های مناسب برای افزایش سوددهی با کاهش هزینه‌ها و بهبود قابلیت اطمینان فراهم می‌شود؟ به این نکته توجه کردید که روانکاری این امکان را می‌دهد که ماشینی طراحی کنید تا به مشتری امکان سود بیشتری بدهد در حالی‌که تولید آن نیز مقرون به صرفه است؟

فقط با همکاری با شرکت مجرب در سیستم‌های روانکاری این امر امکان‌پذیر است. با محصولات و راهکارهای شرکت لینکن و SKF این امکان برای صنعت و ماشین شما فراهم می‌شود. شرکت SKF با همکاری شرکت همکار معدن آسیا در ایران، طیف وسیعی از راهکارهای روانکاری شامل: روانکارهای خاص، روانکاری دستی و سیستم روانکاری مبتکرانه اتوماتیک و مرکزی را ارائه می‌دهد.

با همکاری شرکت همکار معدن آسیا، شما می‌توانید با استفاده از سیستم روانکاری اتوماتیک روانکار مناسب را انتخاب کرده و مقدار دقیقی از روانکار را در زمان مناسبی برای نقاط روانکاری فراهم کنید، در حالی‌که ماشین شما در حال کار است. در اینجا ما برای شما تعدادی از راهکارهای روانکاریSKF برای صنایع مختلف را پیشنهاد می‌دهیم:

 


 

سیستم روانکاری مرکزی DUoFlex SKF برای روغن، گریس نیمه مایع و گریس سخت با NLGI 000 تا 3

 
 

سیستم روانکار مرکزی دو-خطه برای ماشین‌های متوسط تا بزرگ با تعداد نقاط روانکاری زیاد و طول خطوط طولانی و با شرایط عملکردی خشن، طراحی شده است. صنایع کاربردی برای این سیستم شامل: صنایع غذایی، صنایع فولادی، صنایع ریخته‌گری پیوسته، نورد‌های گرم و سرد، صنایع معدنی، صنایع زغال‌سنگ، کارخانه سیمان و جرثقیل‌های بزرگ است.

سیستم روانکاری دو-خطه حاوی دو خط بوده که به ترتیب کار می‌کنند، به این صورت که یکی از خط‌ها تحت فشار پمپ قرار گرفته و دیگری از فشار پمپ آزاد می‌گردد. این سیستم برای روغن‌هایی با استاندارد ISO VG با ویسکوزیته 50 mm2/s و گریس تا  NLGI 3 طراحی شده‌است. ای سیستم روانکاری انعطاف‌پذیری بالایی برای تنظیم دقیق مقدار روانکار، برای هر نقطه روانکاری دارد.  با این سیستم می‌توان تا 1000 نقطه روانکاری را با طول خط حدود 100 متر، روانکاری کرد.

 

سیستم روانکاری مرحله‌ای خودکار ProFlex SKF برای روغن و گریس با  NLGI 000 تا 2  

 
 

سیستم روانکاری خودکار ProFlex برای ماشین‌های کوچک تا متوسط حداکثر تا 150 نقطه روانکاری برای روغن و گریس طراحی شده‌است. یک پمپ روانکار را به مقسم اولیه و سپس به مقسم‌های ثانویه می‌رساند که این مقسم روانکار را به صورت مرحله به مرحله با مقدار تنظیم‌شده به نقاط روانکاری می‌رساند. با استفاده از محدودکننده‌های جریان در این سیستم، می‌توان تعداد نقاط روانکاری را تا 1000 افزایش داد و حتی برای روغن نیز از این سیستم استفاده کرد.

کاربردهای معمول این سیستم در صنایع چاپ، صنایع پرس، توربین‌های بادی تجهیزات، ماشین‌آلات راهسازی است. سیستم روانکاری خودکار ProFlex SKF شامل طیف گسترده از مقسم‌ها با تعداد خروجی 2 تا 20 و دبی خروجی از 0.01 تا 6000 cc/min و فشار سیستم تا 300 بار موجود است. یکی از مزایای کلیدی این نوع سیستم این است که می‌توان تمام نقاط روانکاری را با یک سیستم مرکزی کم هزینه پایش کرد.

 
سیستم روانکاری خودکار Multiflex SKF برای روغن، گریس نیمه مایع و گریس سخت با NLGI 000 تا 3
 
 

سیستم اتوماتیک چند-خطه  برای خودکار کردن روانکاری دوباره و همچنین سیستم گردش روغن، برای کاربردهای مثل: صنایع ماشین ابزار صنایع نفت و گاز و صنایع سنگین استفاده می‌شود.

پمپ‌هایی با چند خروجی روانکار را مستقیما به نقاط روانکاری بدون نیاز به مقسم می‌رسانند. هر نقطه روانکاری المان پمپ جداگانه‌ای دارد که این امر موجب سادگی، افزایش دقت و قابلیت اطمینان سیستم می‌شود. سیستم Multi-Flex SKF شامل طیف وسیعی از خروجی‌ها از 1 تا 32 است و تا فشارهای بالا، 4000 بار مقاوم است.

 
سیستم CircOil Lube SKF برای خنک‌کاری و تصفیه کردن و روانکاری با روغن
 
 

سیستم CircOil SKF در درجه اول برای گردش روغن نه تنها برای روانکاری بلکه برای خنک‌کاری یاتاقان‌های با تنش‌های بالا در ماشین‌آلات مورد استفاده در صنایع سلولزی و صنایع سنگین معدنی طراحی شده‌است. این سیستم آب و آلودگی و ذرات هوا را به طور موثر حذف می‌کند. روغن به شیرهای تنظیم با تنظیمات جداگانه فرستاده می‌شود. نرخ تغذیه روغن می‌تواند به صورت چشمی یا الکتریکی کنترل شود. سیستم‌های پایش همراه با امکان بازخورد نرخ جریان و سطوح هشدار جداگانه برای تعمیرات پیشبینانه موجود است.

سیستم‌های Circoil SKF شامل طیف وسیعی از محصولات با نرخ جریان از 0.1 تا 300 l/min است که قابلیت سرویس آسانی دارند. به‌علاوه، این سیستم‌ها قابلیت طراحی ماژولار را دارند.
 
سیستم روغن Oil+Air SKF برای نرخ جریان روغن پیوسته و دقیق
 
 
 
 

سیستم‌های روغن Oil+Air SKF در درجه اول برای یاتاقان‌های با سرعت بالا، زنجیرها و کاربردهای خاص در صنایع فولادی طراحی شده‌است.

مقدار بسیار کمی از روغن به شیر میکسینگ تزریق می‌شود. مقدار بسیار کمی از جریان هوا روغن را به نقطه روانکاری به صورت آهسته حرکت می‌دهد و برای زنجیر و یاتاقان مقدار جریان پیوسته و کمی از روغن و هوا را فراهم می‌شود. در نتیجه، به محفظه یاتاقان فشار کمی وارد شده که این امر موجب خروج آلودگی از یاتاقان می‌شود. به‌علاوه، این سیستم هیچ نوع آلودگی ایجاد نمی‌کند، این سیستم تمیز، ایمن و از نظر محیط‌زیستی مناسب است.

 

سیستم حداقل مقدار روانکار Lubrilean SKF MQL

 
 

با سیستم روانکاری MQL SKF روانکاری ابزار و قطعه کار با آیروسل به صورت مناسب انجام می‌شود. قطره‌‌های روغن در جریان هوا پخش شده‌است. در سیستم روانکاری MQL داخلی، آیروسل همراه تجهیزات مخزن ساخته شده‌است و از طریق چرخش اسپیندل به ابزار تزریق صورت می‌گیرد. وقتی آیروسل در مقدار مناسبی تنظیم شود، روغن به صورت کامل، بدون برگشت تزریق می‌شود.

در سیستم MQL خارجی، روانکار و هوا به محل ابزار و قطعه‌کار از طریق لوله و نازل تزریق می‌شود. این سیستم برای عملیات ماشین‌کاری که در آن‌ها از ابزارهای مشابهی استفاده می‌شود و محیط قطعه‌کار تغییری نمی‌کند. این سیستم همچنین برای قطعات با عملیات مرحله‌ای استفاده می‌شود

کاربردهای LubriLean SKF شامل: تراشکاری، نورد، برشکاری، کف‌تراشی، برشکاری با سرعت بالا و سوراخ‌کاری است. بعضی از مزایای این سیستم کاهش تا 30 درصد زمان تولید، دقت برش بالا، افزایش کیفیت سطح و افزایش عمر ابزار است.

 

سیستم روانکاری تک-نقطه‌ای SKF

 
 

 

سیستم روانکاری تک-نقطه‌ای SKF دارای طیف وسیعی از محصولات است که به راحتی می‌توان از این سیستم، استفاده کرد. فعال‌سازی و تنظیم زمان در این سیستم آسان بوده و در نتیجه مقدار جریان دقیقی از روانکار فراهم می‌شود. کاربردهای معمول این سیستم شامل: مورد استفاده در محیط‌های محدود و خطرناک، روانکاری غلاف یاتاقان، موتورهای الکتریکی، پنکه‌ها و پمپ‌ها، نوار نقاله‌ها، جرثقیل‌ها، زنجیرها(روغن) و آسانسورها و پله‌برقی‌ها است.

  • اگر نیاز باشد، قابلیت توقف و تنظیم دارد
  • ایمنی بالا
  • شفافیت بالای مخزن امکان پایش چشمی را فراهم می‌کند
  • سیستم کامل فشرده که امکان نصب در محیط‌های محدود را فراهم می‌کند
  • برای گریس و روغن مخصوص زنجیرها موجود است
  • انعطاف‌پذیری بالا در میزان تزریق